5g Hazır Ya Siz ?

Teknoloji günden güne değişiyor ve gelişiyor. Bu hızlı değişime ayak uydurmak neredeyse imkansız. Daha yeni bir cihaz alıp siz yolda evinize dönerken yeni modeli çıkıyor.Daha hızlı daha güvenli daha özellikleri iyi. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi sebebi zaten hep daha iyisine ulaşmak.

Şuanda teknoloji çok daha iyi bir boyuta adım atmaya hazır peki ya siz ?

5g yakında türkiyede 5 ye hazırmıyız

5g Nedir

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti ; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Bildiğimiz 4g veri teknolojisinin yaklaşık 12 katı veri iletim hızı sağlamaktadır. Çalışmaların 2013 yılında başlanmış olan bu teknoloji veri iletim konusunda bir devrim başlangıcı olacaktır.

2020 yılında tüm dünyada tamamlanıp kullanılmaya başlanılması planlanmıştır.

Çin ve Güney Kore’nin Ortak Başarısı

Teknoloji devi olan “SAMSUNG” 2014 yılında 5g hız rekoru denemesi gerçekleştirdi. Bu denemeyle rekor hıza ulaşıldı. Bu güne kadar dünya üzerindeki en hızlı 7,5 Gbps (yani saniyede 940 MB) iletim hızına ulaştı.Proje tamamlandığında ise 1,5 GB / sn’ye hedefleniliyor.

Bu demek oluyor ki 1 saniyede yaklaşık olarak 1 saatlik yüksek kaliteli bir filmi indirebileceksiniz.

çin
japonya

Peki Ya Türkiye Ne Naman Kullanacak ?

Kasım 2016 tarihinde Samsung, Çin Mobil Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte yaptığı çalışmalarda 5G prototip denemesini başarıyla tamamladıklarını duyurdur .

BTK tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin 5G çalışmalarına adapte olmaya çalıştığı ayrıca Türkiye’nin 5G kullanan ilk ülkelerden biri olacağı ifadelerine yer verildi. Türkiye’nin 5G’ye geçmesi için 2020 yılı işaret ediliyor. Türkiye’nin bu teknolojiye geçen ülkeler arasına girmek için çalışmalara katıldığı belirtiliyor.

5g türkiyede ilk defa

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) , 5G’nin tam olarak ne olduğunu, nasıl bir teknolojik altyapıya sahip olduğunu, hangi sektörleri ne düzeyde etkileyeceğini kapsamlı bir biçimde, “5G Beyaz Kitap” isimli bir çalışmayla aktardı.

Bu kitaba buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hayatımızdaki Değişiklikler

Şuan günümüzde hayatımızın içinde görmediğim çok ileri teknoloji sistemler mevcut.Özellikle inşaat ve makine sektöründe kullanılan teknolojiler inanması güç hale geldi. Örneğin Almanya’daki bir kazı makinesi operatörü Hollanda’daki bir inşaat sahasında bulunan iş makinesini canlı olarak kontrol etti ve çalışma gerçekleştirdi.

operatör internet üzerinden
uzaktan bağlantı operatörü

Başka bir örnek ise internet üzerinden robotik kollarla başka bir ülkedeki doktor bir ameliyat gerçekleştirdi.Bu canlı ve anlık olayların gerçekleşmesini sağlayan şey ise veri aktarımıydı.Bu şekilde bir çok sistemin 12 katı hızlanacağını düşünsenize.

Şuanda bir evin içinde TV, telefon , tablet , PC birbirine bağlı ve yönlendirilebilir durumda. 5g ile aklınıza gelecek her teknolojik alet birbirine bağlanıp yönlendirilebilecek.Kontrol edilebilecek.

Tabi ki bu teknolojiye ayak uydurmak için 5g teknolojisine uyumlu cihazlar almanız gerekecek. Ama bi düşünsenize arabanıza çay demle diyeceksiniz ve evinizdeki çay makinesi siz gittiğinizde çayı hazır hale getirecek sizce de çok ilginç değil mi ?

teknoloji ve ev 5g ile nasıl olacak

5g Uyumlu Mobil Cihazlar

  • Oppo Reno
  • Huawei Mate 20 X
  • Lenovo Z6 Pro 5G
  • Samsung Galaxy A90
  • Samsung Galaxy Note 10+ (Plus)
  • ABD merkezli teknoloji devi Apple’dan gelen açıklamaya göre 5G destekli ilk iPhone, 2020 yılında gelecek.

Yorumlarınız bekliyoruz….

Youtube’da Canlı Uzay ve Dünyayı İzleyin
Youtube’da Canlı Uzay ve Dünyayı İzleyin

Youtube’da Canlı Uzay ve Dünyayı İzleyin Bildiğiniz üzere YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Günümüzde en popüler sitelerden biri olan youtube ile videolar yayınlayabilir ve…

Uzaydaki Çöpler
Uzaydaki Çöpler

uzaya bırakılan çöpler bizleri nasıl tehdit ediyor

5g Hazır Ya Siz ?
5g Hazır Ya Siz ?

Teknoloji günden güne değişiyor ve gelişiyor. Bu hızlı değişime ayak uydurmak neredeyse imkansız. Daha yeni bir cihaz alıp siz yolda evinize dönerken yeni modeli çıkıyor.

Cem Yılmaz Karakomik Sponsoru Ford Focus’un Reklamları
Cem Yılmaz Karakomik Sponsoru Ford Focus’un Reklamları

Cem Yılmaz‘ın 18 Ekim‘de vizyona girecek olan Karakomik Filmler projesine sayılı günler kaldı. Reklam filmleri ise yayınlandı. GİTT , OPET reklamlarında murat 124 otomobil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir