Efes Antik Kent Esrarengiz Hikayelerin Kenti

Dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti ülkemizin dünyadaki en meşhur yeridir.

Güçlü dönemlerinde hem ticaretin, hem dinlerin, hem de kültürlerin başkenti olmayı başarmış bir şehir Efes.

Coğrafi konumuyla büyük önem arz ederken yetiştirdiği Herakletos, Hermodor, Alcıdamas gibi düşünürleriyle de bilim ve felsefede de çok ileride bir şehir Efes. Tabi histiyanlığın ortaya çıkışından sonra öneminin yükselişi ve hala Hristiyanlığın hac yeri olarak görülen Meryem Ana evini içinde barındırması da cabası.

Eski halinin bilgisayar ortamında çizilmiş görüntüsü.

İlk Kuruluş Dönemi

Efes’in ilk olarak tarihte amazon adıyla anılan kadın savaşçılar tarafından kurulduğu ve hatta isminin Arzawa (Ana Tanrıça Kenti) Krallığı’nın bir şehri olan Apasas’tan geldiği rivayet edilir. Bu döneme dair çok net bilgiler bulunmasa da uzun yıllar bu bölgede yerli halkın yaşadığı düşünülüyor.

Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezi Efes Antik Kentiİzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kuruluşu MÖ 8,600 yıl öncesine uzanan Efes, Antik Çağ’da Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir noktada bir liman kenti olarak kurulmuş.

Efes Antik Kenti’nin Önemli Yapısı

ARTEMİS TAPINAĞI : Bu kent tamamen mermerden inşaa edilmiştir . Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır.

ARTEMİS TAPINAĞI yazımızı okumak için tıklayınız.

Nerede Bu Tarihi Mekan ?

Efes Antik Kentİzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Yolunu egeye düşerse mutlaka uğrayın gezin görün ülkemizde geçmişten gelen çok güzel tarihi kalıntılar dönemin kültürünü yansıtan halen ayakta olan yapıları görmek insana zamanda yolculuk gibi geliyor.

Konum için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir