Uzaydaki Çöpler

Uzaydaki çöpler ne gibi tehlikeler yansıtıyor ?

Uzay , Dünya başta olmak üzere tüm gezegenleri , gök cisimlerini kapsayan evrenin geri kalan kısımlarının sonsuz olduğu düşünülen bir boşluğa denir.Uzay araştırmaları ve uzaydaki çalışmalar dünyanın gelişimine büyük derecede katkı sağlamıştır. Ancak uzayda tehlikeli bir çok çöp vardır.

İnsan oğlu günümüzde ki iletişim ağından güvenliğe uzaya gönderdiği uydular ve uzayda gerçekleştirdiği projeler sayesinde çok hızlı ve güvenli bir ağ kurmuştur.İletişimin yanı sıra bir çok sektörde uzay araştırmaları yeni fikirler üretilmesine katkı sağlamıştır. Peki ya bu çalışmalar sona erdiğinde geride ne bırakıyor ?

space
Sonsuz Uzay ve Tehlikeler

İnsanoğlunun Uzaydaki En Büyük Eseri

İnsanlığın Ay’a yolculuğuyla başlayan bu hikaye 21. yüzyılda büyük bir hız kazandı en çak büyük heyecan yaratan bu keşiflerin uzaydaki izleri başarıları gölgeliyor.Uzay araştırmaları ardında “uzay çöpleri” denilen atık yığınları bırakıyor. Ve bu yığınlar her geçen gün artıyor . Dünyanın yörüngesi büyük hızla ilerleyen yüz binlerce atık nesne ile dolu.

uzay boşluğunda neler oluyor
Uzay Çöp ve Atıklar

Çarpışma yaşanması halinde bu çöplerin felaket olacak bir kazaya dönüşmesi an meselesi.Uzay çöpleri iletişim ve güvenlik ağlarını tehdit ederken uzay yolculuklarını büyük riske atıyor.

Yerçekimi / 2013

2013 tarihli ABD yapımı ” Yerçekimi” isimli film bu konuyu gözler önüne sermiştir.

Film için tıklayınız.

Yapılan hesaplamalara göre uzay çöplerinin %40’ı Çin tarafından, %27,5’i ABD tarafından ve %25,5’i Rusya tarafından bırakılmış. Şu anda belirtilen sayılara göre, 10 cm’den büyük olan 21.000 parça uzay çöpü yörüngede dolaşmakta. Ayrıca 1 ile 10 cm arasında boyutlara sahip 500.000 parça da söz konusu. Bunların büyük bir çoğunluğu oldukça hızlı bir şekilde hareket ediyor.

uzay space uzay çöpleri
Uzay

Uzay Temizliği İçin Çalışmalara Başlandı

NASA  uzay çöpünü tespit edip imha için özel bir sistem üzerinde çalışıyor. 5 santimden büyük tüm nesneleri tespit edecek sistemin 10 binin üzerinde çöpü belirlemesi hedefleniyor.

Bir başka şirket ise uzaydaki çöp ve atığı toplayacak uydular tasarlıyor.

Rusya da artık kullanılmayan uyduları, sondaları ve benzeri artıkları imha etmek için bir sistem üzerinde çalışıyor.

Teknoloji sayfasına geri dön.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir